В Україні дорожчають продукти: полуниця по 1000 гривень, а цибулі на весну може не бути

Читать на русском

В Україні дорожчають продукти: полуниця по 1000 гривень, а цибулі на весну може не бути

В Україні дорожчають продукти: полуниця по 1000 гривень, а цибулі на весну може не бути

Картопля коштує вже вчетверо дорожче, ніж рік тому.

Прогнози про рекордні ціни на цибулю поки що не виправдалися: фермери виростили її дуже багато. Але цибулю з України зараз активно вивозять – зі швидкістю 300 тонн на добу. Тому вже навесні у вітчизняних магазинах він може просто закінчитися.

Але найбільше вражають цінники імпортних продуктів.

Наприклад, черешню продають по 2 тисячі гривень за кілограм, а полуницю – по тисячі. Навіть за помідори та банани торговці просять утридорога.

За даними Держстату, за січень цього року продукти харчування подорожчали порівняно із груднем 2023 року на 1,2%. Що, на перший погляд, небагато, але втричі випереджає загальне зростання споживчих цін – вони за місяць збільшились лише на 0,4%.

При цьому продукти дорожчають по-різному.

Найбільший стрибок цін – на овочі. За місяць їхня ціна зросла відразу на 16,8%. Фрукти подорожчали на 4,5% молоко – на 1,6%, вершкове масло – на 1,5%. М’ясо та м’ясні вироби за минулий місяць, навпаки, подешевшали на 1,1%, але якщо порівнювати із січнем минулого року, то виявиться плюс 10,2% до цінника. З сиром та сиром ситуація аналогічна: за місяць відзначається невелике зростання на 0,8%, а у річному вимірі — плюс 7,6%.

Водночас ціни на хліб і макарони піднялися мінімально – на 0,3-0,7% за місяць.

Є й продукти, які у січні навіть подешевшали. Крім м’яса (мінус 1,1%), впали ціни на цукор (на 2,9%), яйця (на 8,4%), олію (на 0,9%). Яйця та соняшникова олія стали лідерами падіння цінника за рік — на 18,7% та 16,1% відповідно.

Але це середні ціни країни. Ситуація у різних регіонах сильно відрізняється. Так було завжди, але все ж таки раніше цінники на продуктовий кошик відрізнялися не так суттєво. В останній же рік, як кажуть експерти, на ринку продуктів харчування спостерігаються справжні цінові гойдалки.

Наприклад, у Києві, а також у деяких західних областях (Львівській, Івано-Франківській, Закарпатській. Чернівецькій) продукти коштують набагато дорожче, ніж в інших регіонах. Причина полягає у нерівномірному попиті. У столиці та на заході країни багато переселенців, плюс там є робота та порівняно непогані зарплати, тобто спостерігається платоспроможний попит. І на цьому намагаються заробити продавці. Ціни на продукти у Києві та, скажімо, невеликому райцентрі Миргороді (Полтавська область) відрізняються мінімум на 10-15%. Але цінники деякі позиції можуть відрізнятися на 30-40% і навіть більше.

Особливо яскраво ця тенденція простежується на ринках. Скажімо, у Миргороді десяток домашніх курячих яєць можна купити за 40 гривень, у Кривому Розі за них просять 45-50 гривень, а у Києві – 70-80 гривень.

Домашній сир у Києві коштує 150 гривень за кілограм, що майже на третину дорожче, ніж торік. У Миргороді його продають по 100 гривень – це на 15 гривень дорожче, ніж у 2023 році.

Досить дорогі продукти й у східних регіонах, що продавці пояснюють довгою та дорогою логістикою. Так, у магазинах Запоріжжя пакетований сир коштує 75-77 гривень за упаковку 350 грамів. У Києві такий самий можна купити за 60-65 гривень.

Картопля замість цибулі

Але загалом тенденція подорожчання окремих товарів у країні однакова.

Номер один за зростанням цінників зараз — свіжі овочі. Тільки за січень їхня вартість зросла майже на 17%, а якщо порівнювати цінники з аналогічним періодом минулого року, то на 20-25%. І це з огляду на те, що й минулого року овочі були досить дорогими.

За словами голови Економічного дискусійного клубу Олега Пендзіна, є дві причини рекордних цін на овочі. Перша – скорочення їхнього виробництва.

"Раніше товарні обсяги овочів постачали господарства з південних регіонів, насамперед Херсонської області. За деякими позиціями, наприклад, цибулі, частка херсонського виробництва сягала 70%. Після того, як Херсон здав свої позиції на овочевому ринку, його місце спробували зайняти інші регіони. Але зі змінним успіхом. Друга причина — дорожнеча насіння, засобів захисту рослин, зберігання зібраного врожаю. Через це загальний вал зменшився, а те, що зібрали, важко зберегти у товарному вигляді", — пояснив він.

Керівник "АПК-інформ: овочі та фрукти" Олександр Хорев розповідав нам, що в овочевий бізнес зайшли багато новачків. У результаті засіяли величезні площі, але з урожайністю склалося далеко не у всіх.

Цікаво, що ще навесні минулого року експерти прогнозували дефіцит цибулі в країні та її різке подорожчання. Але в результаті, за даними аналітика East Fruit Федора Рибалка, ціни на цибулю в Україні на початок лютого цього року в 2,5 рази нижчі, ніж рік тому. Причина – велика пропозиція цибулі. Фермери, які хотіли на ньому заробити, запанікували та масово вивозять урожай за межі країни.

За даними EastFruit, українські компанії щодня експортують до 300 тонн цибулі, переважно до Румунії. Також віднедавна покупцем української цибулі стала Молдова. Не виключено, що підключатимуться й інші ринки збуту, оскільки, наприклад, у ЄС цього року дефіцит цибулі.

У підсумку до весни цибуля в Україні може просто закінчитися, і тоді можливий різкий стрибок ціни.

Поки що ж у лідери з подорожчання несподівано вирвалася картопля.

За даними EastFruit, вже першого тижня січня цього року оптовики підвищили ціни на 11% порівняно з кінцем грудня 2023 року. У результаті оптова ціна досягла 30 гривень за кілограм, при цьому торік картопля продавалася по 10 гривень уже в роздріб.

Як відзначають аналітики EastFruit, відпускні ціни на картопля на початок цього року вищі у 3,9 разів, ніж у січні 2023 року. До кінця січня оптові ціни на картоплю підскочили ще більше – до 22 гривень за кілограм.

Причина в тому, що на ринку дуже мало товарних партій картоплі гарної якості. Спочатку господарства використовували далеко не найкращий посадковий матеріал, а під збирання врожаю зіпсувалася погода. Як наслідок, багато хто втратив у врожайності і змушений був закласти на зберігання сиру картоплю. Плюс є проблема зі сховищами. Сучасних комплексів у країні не так багато, а їхня експлуатація після подорожчання електроенергії для бізнесу коштує недешево. Тому врожай почав стрімко псуватися.

У магазинах цінники на картопля взагалі зашкалюють. Так, у "Новусі" картопля коштує 27,99 гривень, і це вже зі знижкою. Повна ціна — 36,99 гривень. У Metro за кілограм картоплі просять 25,9 гривень, у "Мегамаркеті" – 32,3 гривень. Картоплю у сітці 2,5 кілограми у "Новусі" продають по 89,99 гривень. У мережі Food Market (продуктова мережа "Епіцентру") так само виставлено взагалі по 114 гривень.

Загалом урожай картоплі в Україні становив 18 млн тонн, а її внутрішнє споживання не перевищує 6 млн тонн, каже експерт продуктового ринку Сергій Громовий. За його словами, ще у вересні фермери, щоб не закладати картоплю на зберігання, максимум її розпродавали, і великі партії скупили посередники, які тепер і тримають ціни.

В агропідприємстві Чернігівської області "Десна" кажуть, що картопля й надалі дорожчатиме, і до весни цінники на неї можуть підскочити до 36 гривень.

Зазначимо, що проблема зі сховищами зараз турбує багатьох фермерів. Урожай стрімко псується. І щоб не згноїти остаточно, аграрії намагаються розпродати продукцію. На ринку моркви такий розпродаж, за даними EastFruit, спричинив обвал оптових цін відразу на 17% за тиждень (до 6-12 гривень за кіло).

Але незрозуміло, що буде, коли основні обсяги моркви перекочують до посередників. У цьому випадку цілком може повторитися та сама історія, що і з картоплею: ціни почнуть підвищуватися.

Загалом, за словами Олега Пендзіна, усі овочі борщової групи до весни можуть подорожчати щонайменше на 15% через проблеми зі зберіганням.

Мор худоби та неконтрольований експорт

Розганяються ціни й на молочку. Основна проблема тут, за словами Пендзіна, — різке зменшення поголів’я корів у господарствах, які традиційно утримували велику частку на ринку молочної сировини (понад 50%). Ми вже писали, чому селяни почали пускати корів під ніж. Головна причина — масова мобілізація, через яку в багатьох селах залишилося мало чоловіків, а жінки важку домашню працю просто не тягнуть.

Ще з осені ціна молока почала зростати: спочатку воно подорожчало до 16 гривень, потім до 18, а зараз молоко вищого ґатунку продають уже й по 20 гривень за літр. А на ринках домашнє молоко коштує щонайменше 30-40 гривень.

За словами голови "Молочного альянсу" Сергія Вовченка, постачальники переглядають цінники на молочну сировину кожні 10 днів. Частка сировини у собівартості молочних продуктів становить 70%. Тому зростають ціни і на готову продукцію. Причому формується великий ціновий лаг, оскільки торговельні мережі гальмують переоцінку та вимагають, щоб виробники молочки підвищували вартість плавно – не більше ніж на 5% за одну хвилю переоцінки.

Що стосується м’яса, то в приватних господарствах помітно скоротилося поголів’я великої рогатої худоби та свиней. І перед Новим роком це вилилося у підвищення цін. Але у січні, за даними Держстату, цінники навіть просіли на 1,1%.

"Ціна на м’ясо в Україні традиційно впирається в стелю купівельної спроможності. Багато українців просто не можуть дозволити собі купувати в достатній кількості свинину та яловичину. Відповідно, як тільки ціни на них підростають, продажі падають, і це змушує продавців стримати апетити", — пояснив. Пензин.

Цінники на яловичину в українських магазинах уже перевалили за 230 гривень за кілограм. Теляча корейка коштує близько 300 гривень, свиняча корейка на кістки – 200-210 гривень, а свиняча вирізка – 240 гривень.

При цьому до весни експерти прогнозують зростання цін на свинину та яловичину ще щонайменше на 10%.

Курятина також дорожчає. Якщо на початку січня кілограм курячого м’яса коштував близько 80 гривень, то на 9 лютого – близько 86 гривень.

Зазначимо, що курятину наші виробники зараз активно експортують до Європи. Польські та французькі фермери вже почали панікувати з цього приводу. А Єврокомісія запропонувала зафіксувати обсяги безмитного ввезення української курятини на рівні середніх значень 2022-2023 років. При їх перевищенні розглядатимуть повернення мит. Тобто вітчизняні компанії не матимуть можливості нарощувати експорт. Якщо Європарламент підтримає цю ідею і обмежать українських постачальників, на внутрішньому ринку може залишитися багато "зайвого" м’яса, що стримає зростання цін. У протилежному випадку курятина дорожчатимуть.

Банани та помідори стали екзотикою

Але найбільше дивують ціни на імпортну продукцію. Наприклад, лоток грецької полуниці масою 250 грам коштує на ринку на Оболоні близько 250 гривень, у "Сільпо" полуниці продають по 210 гривень. Малину продають по 550 гривень за 250 грамів (тобто більше 2 гривень за грам ягоди). Як сказала нам продавець, вона може зважити ягоди навіть поштучно, і "багато хто так і беруть".

Кілограм черешні у тому ж "Сільпо" коштує близько 1800 гривень, а служба доставки CrazyBox пропонує півкілограмові коробки чилійської черешні по тисячі за штуку (тобто кілограм коштує 2 тисячі гривень). При цьому у сусідній Польщі за 5 євро можна купити кілограм полуниці, а кілограм черешні коштує близько 15 євро (трохи більше ніж 600 гривень).

Мандарини цього року також сильно подорожчали порівняно з торішніми цінниками. Якщо минулої зими у Києві можна було знайти мандарини по 30 гривень, то зараз ціни стартують із 50-55, а марокканські чи іспанські мандарини взагалі продають по 150 гривень.

Банани продають по 60-100 гривень, причому цінники на головний вітчизняний фрукт-конкурент банана, яблуко, стартують з 20 гривень за кілограм. У минулі роки банани якщо і були дорожчі за яблука, то ненабагато.

Цінники на тепличні огірки на столичних ринках сягають 400 гривень (при цьому є пропозиції турецького огірка по 200 гривень), іспанські помідори коштують 600-700 гривень за кілограм.

Продавці пояснюють такі величезні цінники логістикою, що різко подорожчала. Через нещодавні блокування польського кордону доставка подорожчала вдвічі. І хоча фури вже їдуть вільно, опускати тарифи на перевезення транспортні компанії не поспішають.
  • О нас

    На нашем сайте вы всегда можете найти ежедневно обновляемые актуальные новости со всех регионов странны, без субъектива и политической ангажированности. Среди основных рубрик нашего сайта, которым мы отдаём предпочтение стоит выделить новости экономики, новости политики, новости недвижимости.