"Критичний момент": Боррель розповів, що чекає на Україну на Генасамблеї ООН

Читать на русском

"Критичний момент": Боррель розповів , що чекає на Україну на Генасамблеї ООН

Наступного тижня під час Генеральної Асамблеї ООН Євросоюз висловить свою тверду підтримку Україні і знову наголосить на необхідності проведення реформ у Раді Безпеки, рішення якої блокуються Росією. Цей крок допоможе зробити Раду безпеки більш представницькою для відображення змін, що відбулися у світі.

Про це повідомив Високий представник ЄС Жозеп Боррель. За його словами, ЄС хоче не лише зберегти ООН як багатосторонню систему, а й модернізувати та зміцнити світовий порядок.

"Цей тиждень припадає на критичний момент для світової та багатосторонньої системи. Своєю агресивною війною проти України Росія, яка є ядерною державою та постійним членом Ради Безпеки ООН, топче Статут ООН. Незважаючи на неодноразові заклики Генеральної Асамблеї до відповідальності, Росія не дозволяє Раді Безпеки виконувати свою роль, не лише в Україні, але також будь-де, що є загрозою для надійності всієї системи Об’єднаних Націй", – підкреслив Високий представник ЄС.

Згідно з його заявою, для відновлення унікальної легітимності ООН терміново потрібно "удосконалити Раду Безпеки, зробивши її більш представницькою, щоб відобразити зміни, що відбулися у світі, включаючи надання голосу Африці".

Боррель підкреслив, що агресивна військова діяльність Росії щодо України, що відбувається паралельно з пандемією COVID-19, негативно впливає на основне джерело продовольства у світі. Ця війна є серйозною загрозою для глобальної продовольчої безпеки і додатково посилює глобальні проблеми підвищення цін на продукти харчування.

У серпні 2022 року ООН відіграла ключову роль у пом’якшенні напруженості у регіоні, запустивши Чорноморську зернову ініціативу. Однак у липні 2023 року Росія ухвалила рішення відмовитися від цієї домовленості. Європейський Союз планує провести обговорення з генеральним секретарем ООН Гутеррешем, щоб обговорити можливі шляхи та заходи щодо відродження цієї угоди.

"Ми скористаємося цьогорічним тижнем високого рівня ООН, щоб роз’яснити нашу непохитну підтримку для України, залучити країни з усіх куточків світу, щоб вони приєдналися до нас у захисті Статуту ООН та у запереченні російського неоімперіалізму. Ми не можемо повертатися до світу, де "сила визначає право". Імперативом має бути безпека для всіх держав, великих та малих, особливо для тих, що розвиваються", – написав Боррель.

Він особливо наголосив на важливості діяльності ООН, особливо у складні часи, коли багатополярна світова система стикається з поглибленням розколів та конфронтації по всьому світу, і водночас глобальне лідерство або відсутнє, або діє неефективно та фрагментарно. На думку Борреля, нині вимагає запобігти такій тенденції.

"ЄС хоче не лише зберегти ООН як багатосторонню систему, а й модернізувати та зміцнити світовий порядок, що заснований на правилах та ґрунтується на цінностях Універсальної декларації прав людини. В той час, коли інші намагаються перевизначити світовий порядок, заснований на ліберальних цінностях, необхідність поєднання (зусиль) Євросоюзу й ООН ніколи не була вищою", – резюмував Високий представник ЄС.

Українські фермери зіштовхнулися із серйозними проблемами після того, як Росія вийшла із зернової угоди та розпочала масовані атаки на українські порти у Чорному морі. Альтернативні шляхи експорту виявилися для багатьох підприємств надто дорогими і тепер аграрії не знають, як продати продукцію. Це може призвести до того, що врожай зерна з таких ферм залишиться гнити на складах або навіть у полях.