"Путін або прямий замовник цього злочину, або його співучасник". Лідери думок та їхні версії, хто отруїв Навального

"Путін або прямий замовник цього злочину, або його співучасник". Лідери думок та їхні версії, хто отруїв Навального

29.08.2020 СТАТЬИ

24 серпня клініка "Шаріте" в Берліні підтвердила, що Навального отруїли. Клінічні дані вказують на інтоксикацію речовиною із групи інгібіторів холінестерази

Журналістка, засновниця видання The Bell Єлизавета Осетинська визнає, що теза, яку активно просувають окремі російські ЗМІ, мовляв, якби замовником злочину була влади РФ, навряд чи б вона дозволила німецьким фахівцям забрати Олексія Навального у берлінську клініку, ввела і її в оману.

Об этом сообщает Компромат

"Виявилося, звичайна наша класична брехня: про обмін речовин, на зразок міфічного "другого літака" над Донбасом. А насправді – отруєння небезпечним способом, замах на вбивство. Чесно скажу, ось так, як із цим "обміном речовин" [омські лікарі поставили Навальному діагноз "порушення обміну речовин"], мене ще ніколи не найоб...вали", – написала Осетинська у Facebook.


https://www.facebook.com/elizaveta.osetinskaya/posts/10223678131810626

Журналіст "Настоящего времени" Тимур Олевський, на відміну від Осетинської, переконаний, що саме омські лікарі врятували Навальному життя, зокрема тому, що якби вони "публічно сказали про отруєння й антидот, Навального не випустили б із країни".

У коментарях журналіст уточнює, що мав на увазі рядових лікарів омської лікарні, які безпосередньо відкачували пацієнта, а не керівництво медустанови в особі головного лікаря Олександра Мураховського і його заступника, які відповідали за спілкування з рідними Навального, а також із засобами масової інформації.


https://www.facebook.com/timur.olevskiy/posts/10223816631182559

Письменник і публіцист Віктор Шендерович наполягає, що діагноз, поставлений Навальному фахівцями німецької клініки "Шаріте", – це офіційна фіксація, що "Путін або прямий замовник цього злочину, або його співучасник як людина, яка використала своє службове становище для того, щоб перешкоджати розслідуванню".

"Бо раптова відмова від погодженого перевезення Навального в Німеччину і його фактичний арешт, у комі (з омським діагнозом "порушення обміну речовин") – не могли статися без санкції глави держави. А це – спроба приховати сліди злочину, зафіксованого тепер офіційно. [...] Путін – боягуз і нікчема. Почавши з політичного захоплення влади і не маючи можливості піти з неї без фатальних для себе наслідків, він, пройшовши через фазу судового насильства, тепер знищує своїх політичних противників фізично. Він замовник або співучасник вбивства Бориса Нємцова. Він замовник або співучасник замаху на вбивство Олексія Навального. Те, що ця людина досі перебуває у Кремлі, а не на лаві підсудних – ганьба для Росії", – переконаний Шендерович.


https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3367325540002832&id=100001762579664

Колишній розвідник КДБ, однокурсник президента РФ Володимира Путіна Юрій Швець у коментарі виданню "ГОРДОН" звернув увагу, що однією з причин атаки з боку влади на Навального могло стати його розслідування про вірусологічний центр "Вектор".

"У цього отруєння, як здається, є два вектори. Перший: за словами секретарки Навального, напередодні він відвідав Новосибірськ для проведення секретного розслідування, і там за ним було помічено зовнішнє спостереження. Нагадаю, що в Новосибірській області розташований тепер уже відомий центр "Вектор", із якого 16 вересня минулого року стався викид. Незабаром в області розпочалася "нетипова" пневмонія із закриттям дошкільних установ, про що розповіли по телебаченню", – акцентував співрозмовник.

Швець нагадав, що в середині жовтня в китайському місті Ухань відбулися міжнародні військові ігри за участю команди із РФ, а 18 листопада в Ухані зафіксували перший випадок зараження COVID-19.

"Із початком пандемії у РФ виявилося, що єдиним центром, де можуть зробити відповідний тест, є "Вектор". Є серйозні підстави вважати, що поширення коронавірусу почалося із РФ, а потім, за допомогою спецоперації, його занесли в Китай. Заяви, що РФ стала першою у створенні вакцини, лише посилюють підозри, що роботи над COVID-19 і антидотом проводили у "Векторі" одночасно і давно. Зрозуміло, що розслідування у цій справі становить для Кремля серйозну небезпеку. Раніше вони вбивали людей і за менші "витівки", – підкреслив Швець.


03_56
Головлікар Омської лікарні швидкої медичної допомоги №1 Олександр Мураховський під час брифінгу. У цій лікарні Навального протримали дві доби і лише після цього відпустили на лікування до Німеччини. Фото: Maxim Karmay / ЕРА


Репортер і режисер-документаліст Андрій Лошак зазначає, що після двох діб брехні про діагноз Навального словосполучення "омські лікарі" стало мемом, що означає "крайній ступінь конформізму" і зради професії.

"Цілком імовірно, що це словосполучення надовго увійде в мову і в голограмні словники ідіом, який рухом зіниці будуть скролити наші нащадки, у статті "омські лікарі" вони прочитають: "Вираз означає крайній ступінь конформізму, поєднаного зі зрадою професійних інтересів зі страху перед начальством і/або заради особистої вигоди", – написав на своїй сторінці у Facebook Лошак.


https://www.facebook.com/andrey.loshak/posts/10158567626897094

Колишній віцепрем’єр РФ і ексголова Держкоммайна Росії Альфред Кох, який із 2014-го постійно живе в Німеччині, ставить риторичне запитання, як пройде можливе розслідування отруєння Навального безпосередньо в Росії.


https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3547631041937262&id=100000712037223

Журналіст, оглядач радіостанції "Эхо Москвы" Сергій Пархоменко нагадує, що до групи отруйних речовин, сліди якої виявлено в організмі Навального, належить також "Новачок" – бойова отруйна речовина нервово-паралітичної дії, якою у британському Солсбері отруїли колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля та його доньку Юлію.


https://www.facebook.com/serguei.parkhomenko/posts/10222793960587048

Журналіст Наталія Геворкян, яка понад 20 років живе в Парижі, опублікувала відповідь зі свого листування з одним із розробників "Новачка" Володимиром Угльовим. Учений припускає, що від вбивства до вбивства "вчаться чекісти не залишати слідів", саме тому у випадку з Навальним застосували "інгібітори холінестерази, які за кілька днів просто розкладаються в організмі".


https://www.facebook.com/natalia.gevorkyan/posts/10224349375144635

Оглядачка і телекритикиня Аріна Бородіна підкреслює, що "брехня лікарів – це страшніше за брехню спецслужб. В останніх робота така. З ними все зрозуміло". Вона також нагадує, що шанс на життя дали Навальному пілоти авіарейсу Томськ – Москва, які здійснили екстрене приземлення в Омську, щойно з’ясувалося, що пасажирові на їхньому борту потрібна медична допомога.

"Але одне визначено: командир корабля і пілоти рейсу Томськ – Москва виявилися гідними і порядними людьми та професіоналами, які врятували, звичайно, спочатку життя Олексію Навальному, може, кому пощастить їх знайти і поговорити з ними, якщо, звичайно, їх уже не сховали і заборонили говорити під страхом смерті. Не здивуюся нічому. Але льотчики ці в будь-якому разі, будучи в явній зоні ризику, вирішили посадити літак в Омську і виграли години у смерті", – зазначила Бородіна.


https://www.facebook.com/mityag/posts/4277848498924011

Російська фотографиня, журналістка і волонтерка Вікторія Івлєва лаконічно зазначила, наскільки "популярним" тепер стане вираз інгібітор холінестерази – сімейство речовин, яким отруїли Навального.

"Вражаюча країна. Ніхто не знає напевно, як звуть дочок президента, зате всі знають словосполучення інгібітор холінестерази", – написала Івлєва.

Удова колишнього співробітника ФСБ Олександра Литвиненка, отруєного радіоактивною речовиною полоній-210 у Лондоні у 2006 році, Марина Литвиненко в коментарі YouTube-каналу "І вдарив Грем" зазначає: якщо ще наприкінці 90-х її чоловікові треба було доводити, що ФСБ – злочинна організація, то тепер це очевидно всім.

"І Олексій [Навальний], і мій чоловік Олександр Литвиненко боролися за право донести інформацію до людей. Те, що робить Олексій Навальний, – [показує] сучасну Росію, яка загрузла в корупції. Те, що він висвітлює своїми розслідуваннями, – це стало для когось одкровенням, а для когось приводом нарешті вийти на вулицю. Я не посоромлюся сказати, що Сашко був одним із перших, коли в 1998 році вийшов на пресконференцію і відкрито заявив, що сучасна структура ФСБ стає злочинною організацією. У той момент він не дістав підтримки, тому що це здавалося неможливим [...] на жаль, ті слова, які він сказав у 1998 році, зараз говорять усі: про те, що це злочинна організація, що ФСБ убиває людей", – розповіла Литвиненко.

ВІДЕО
Відео: І вдарив Грем / YouTube

Журналіст Леонід Рагозін провів паралелі із протестами в Білорусі і зробив висновок, що і режим Олександра Лукашенка, і режим Володимира Путіна "далеко зайдуть у боротьбі за виживання". І що громадянам, котрі допустили, щоб в їхній країні десятками років правив незмінний президент, доведеться "жорстоко розплачуватися".

"Разом із мінськими подіями все це наводить на гнітючі думки про те, як далеко зайдуть ці режими в боротьбі за виживання. Далеко зайдуть – громадяни дали їм занадто багато часу на підготовку. За всі цинічні жарти про демшизу і тролінг тих, хто обурювався, за "я не лізу в політику, там занадто багато бруду", за "куди мені протестувати, у мене ж іпотека" доведеться жорстоко розплачуватися. Не думаю, що є якийсь спосіб обійти й уникнути цього моменту", – резюмував Рагозін.


https://www.facebook.com/leonid.ragozin/posts/10157848426308920

Представники російської влади і прокремлівські журналісти, навпаки, звинувачують у події Захід, наполягаючи, що "іноземним державам" було вигідне отруєння опозиціонера Навального для "напруження всередині Росії".

Зокрема, такої думки дотримується голова Державної Думи РФ В’ячеслав Володін. Він не відкидає, що отруєння Навального – "провокація Німеччини та інших країн Євросоюзу" для звинувачення Росії.

"Добре, що [канцлерка ФРН] Меркель відгукнулася і надала допомогу Навальному. Хотілося б вірити, що вона вчинила б так само, якби це стосувалося будь-якого іншого громадянина Російської Федерації, а не тільки радикального опозиціонера. Однак подальші заяви Меркель і [верховного представника Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Жозепа] Борреля змушують подивитися на цю ситуацію по-іншому і поставити запитання: а чи не провокація це з боку Німеччини та інших країн Євросоюзу, покликана сформулювати чергові звинувачення на адресу нашої країни", – цитує Володіна офіційний сайт Держдуми.


01_96
22 серпня 2020 року, за дві доби після отруєння, Навального, який перебуває в комі, у спеціальному боксі вивезли з Омська в Берлін у клініку "Шаріте". Фото: Clemens Bilan / ЕРА


Прессекретар президента РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив на пресконференції, що Кремль не бачить підстав для початку кримінального розслідування обставин отруєння Навального.

"Спочатку потрібно знайти речовину. Встановити, що стало причиною цього стану. Поки ми констатуємо перебування пацієнта в комі", – сказав Пєсков. До слова, 20 серпня, у день отруєння Навального, Пєсков заявляв, що в Росії проведуть розслідування, якщо інформацію про отруєння підтвердять.

На запитання про можливу причетність до отруєння Путіна, оскільки "злочини такого масштабу не могло бути організовано без схвалення, прямого наказу або як мінімум без натяку або кивка президента", Пєсков відповів гранично коротко.

"Ми не можемо ставитися серйозно до озвучених вами у другій частині запитання звинувачень... Це звинувачення не може ніяк бути правдою і скоріше є "порожнім шумом", серйозно до цього ставитися не маємо наміру", – заявив прессекретар російського лідера.


02_75
Дмитро Пєсков і Володимир Путін. Фото: ЕРА


Телеведучий Володимир Соловйов звертає увагу, що берлінська клініка "Шаріте" не влаштувала пресконференції про стан Навального, а випустила пресреліз. На думку російського пропагандиста, це прямий доказ зв’язку медиків зі спецслужбами.

"Що і треба було довести. Схоже, берлінські лікарі ще не отримали методички від BND [Федеральна розвідувальна служба Німеччини] і ЦРУ. Там буде все докладно розписано, що і в якій кількості знайшли у крові у Навального. Зачекайте, питанням займаються", – написав Соловйов у Telegram.

Ще один кремлівський пропагандист, гендиректор інформагентства "Россия сегодня" і телеведучий Дмитро Кисельов також звинуватив в отруєнні Навального Захід.

"Якщо Навального і справді отруїли, хоч німецькі лікарі не надали поки що жодного документа, то вигідно було це тільки [його] західним кураторам. Вони – єдині, хто в цьому був зацікавлений. Тому якщо і шукати винних, то на Заході. Росії Навальний ніяк не заважав своєю діяльністю. У будь-якому разі без доказів версія про отруєння залишається лише версією. Хто і міг цим зайнятися, то не Росія. Нам це не потрібно", – заявив Кисельов виданню "Политика сегодня".

Раніше Кисельов писав у своєму Telegram-каналі, що Навального могли отруїти американці або англійці.

"Якщо Навального й отруїли, то це американці або англійці. Просто, щоб кинути чергову підлість... Це в їхній стилістиці." Отруєний Навальний їм цікавіший ніж неотруєний. Це можна порівняти з доведеним підробленням документів для демонізації зв’язків Трампа з Росією. Росії він [Навальний] особливих проблем не завдавав. Суспільство радше потребує watchdogs, і якось усі вже звиклися з наявністю Олексія як фарби в загальній палітрі. Тож немає мотиву щось підсипати в чай. У будь-якому разі – дуже зараз шкода його. Сподіваюся, наші лікарі відкачають", – підкреслив Кисельов.

Довідка "ГОРДОН". Уранці 20 серпня літак, на якому Навальний летів із Томська в Москву, екстрено сів в Омську через імовірне отруєння політика. У команді опозиціонера вважають, що в чай йому підмішали токсичну речовину.

Навальний перебував у токсикореанімації лікарні швидкої медичної допомоги №1 в Омську без свідомості, він у важкому стані, під’єднаний до апарата штучної вентиляції легенів. ЗМІ називали попередній діагноз опозиціонера: гостре отруєння невстановленим психодислептиком.

Основним робочим діагнозом Навального в лікарні назвали порушення обміну речовин. Водночас житель Томська Павло Лебедєв оприлюднив відео з Навальним із літака, на якому чутно, як опозиціонер кричить від болю.

В аеропорт Омська вранці 21 серпня прилетів літак, готовий доправити Навального на лікування до Німеччини, проте російські лікарі після консиліуму відмовилися відпускати політика нібито через його нестабільний стан. Пізніше прессекретарка політика Кіра Ярмиш написала, що переговори про транспортування "зрушили з мертвої точки".

Уранці 22 серпня Навального забрали з Омська літаком. Його доправили до берлінської клініки "Шаріте". Німецькі медики почали велику діагностику.

24 серпня клініка "Шаріте" в Берліні підтвердила, що Навального отруїли. Клінічні дані вказують на інтоксикацію речовиною із групи інгібіторів холінестерази. Конкретна речовина ще невідома, ідеться в заяві, опублікованій на сайті лікарні.

До інгібіторів холінестерази належать найпоширеніші бойові отруйні речовини: зарин, зоман і "Новачок".

Один із розробників "Новачка" Володимир Угльов вважає, що в випадку Навального, найімовірніше, ідеться не про бойові отруйні речовині (типу "Новачка"), а про лікарські речовини.


Джерело статті: “http://gordonua.com/ukr/publications/putin-abo-prjamij-zamovnik-tsogo-zlochinu-abo-jogo-spivuchasnik-lideri-dumok-i-jih-versiji-hto-otrujiv-navalnogo-1515246.html”